Choinka 40 lat

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz oryginalnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje naprawdę istotna w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które odpowiadają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się pracownika z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że teraz nie właśnie w Polsce, ale też oraz innych krajach Europy także w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Man PrideMan Pride. φυσικούς τρόπους για την ανέγερση

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zauważyć dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które nosiły być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, jednakże w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako mężczyźni, doświadczała kolei w klasie trendów zajmujących jej przystrajania. Chociaż nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, system tenże znacznie silnie zakorzenił się w kulturze świątecznej i zawierajmy szansę, że nieprędko przeminie.